#80- Ukrayna Krizine NATO Kafasıyla Bakanlar!

0
685

Ortalık Batı gözlükleriyle Ukrayna meselesini değerlendirenlerden geçilmiyor. Türkiye çıkarlarını düşünen beyni bulanmamış herkes şu gerçeği görür. Şu haritaya iyi bakın: Kuşatılmış bir Rusya, kuşatılmış bir Türkiye görürsünüz. Batı sınırlarının tümünde füze kalkanları NATO ve Amerikan üsleri var.

Rusya son NATO toplantısında bu durumdan rahatsızlığını dile getirdi ve isteklerini sıraladı. Yazılı garanti istedi. Ukrayna’ya büyük bir silah sevkiyatı var ve bu beni tehdit ediyor dedi. Benim için hayati önemde olan Karadeniz’in NATO denizi olmasına izin vermeyeceğim dedi. Çin’le olan stratejik işbirliğinin altını çizdi.

“Beni tehdit ettiğiniz zaman seyretmekle kalmam, cevap veririm. Gürcistan ve Kırım’da bunu yaptım!” dedi.

Bizdeki NATO ve Atlantik âşıkları cellâtlarına âşık olduklarını 15 Temmuz’da bile anlayamadılar!

1992’de NATO tatbikatında muavenet gemimiz Amerikan füzeleriyle vurulmasından bile ders çıkaramadılar.

Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Atlantikçilerin uyguladığı silah ambargosu bile aklımızı başımıza getirmedi. Amerika ve NATO, PKK’ya yüzlerce tır silah gönderdi. Türkiye bir şey demedi, demiyor. Rusya’dan savunma sistemleri aldık. Caatza yaptırımlarıyla karşılaştık. F35 programından çıkarıldık. Defalarca Türkiye karşıtı tatbikatlar yaptılar yine aklımız başımıza gelmedi.

Geçenlerde Cem Gürdeniz Amiral çok önemli bir Amerikan planını gündeme getirdi:
1946 tarihli “Griddle Planı!”

Bu plana göre Sovyetlerin Türkiye’yi işgal planı özellikle ortaya atılmış bir yalandı! “Griddle Planı”na göre Sovyetlerin Türkiye’yi işgal planı yoktu ve bu Amerikan ve İngiliz istihbarat raporlarında belirtilmişti buna rağmen Sovyet tehdidi 1945-1946 notaları kapsamında canlı tutuldu ve Türkiye Batı tarafında konuşlandırılmış oldu.

1949’da kurulan NATO, Avrasya’ya karşı güç konuşlandırmak için kurulmuştu. NATO Sovyetleri Atlantik ile Akdeniz’de kuşatmak için kurulmuştu. Asıl hedefi buydu! Avrupa’yı Amerika savunma sistemine bağlamak ve Sovyetleri çevrelemek.

Amerika Rusya’nın dibine gelip Karadeniz’i kuşatmaya başlayınca bütün dengeler değişmeye başladı.

Bakın, 2004’te iki Karadeniz ülkesi Romanya ve Bulgaristan NATO üyesi oldu. O zamana kadar Karadeniz’de Sovyet denizaltısı yoktu! Bugün Rusya 5 denizaltısını Karadeniz’de tutuyor.

Nedeni: Amerika’nın Karadeniz’i çevrelemesi! Bulgaristan, Yunanistan Romanya ve Ukrayna’daki silah yığınağı!

Tek taraflı bakışlar Türkiye’nin aleyhine sonuçlara yol açar.

Banu AVAR
22 Şubat 2022

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz