#74- Rusya ve Çin’in Pekin’deki Gövde Gösterisi

0
107

Batı dünyasının Uygurlara zulüm nedeniyle boykot ettiği Pekin Olimpiyatları başladı ve açılış çok önemli bir gövde gösterisine sahne oldu. Putin 2 yıl sonra Çin Devlet Başkanı Şi ile karşı karşıya geldi. Tarihe geçecek ortak bir bildiri imzalandı ve ortak bir çağrı yapıldı. Önce ortak çağrıyı söyleyelim: “Rusya, Çin’le beraber her iki ülkeyi de kuşatma hamleleri yapan ‘Amerika ve NATO’ya dur” diyor. Rusya ve Çin omuz omuza Amerika’ya karşı ilk kez bu kadar net tavır alıyor. Washington’un füze sistemlerini dünyanın çeşitli bölgelerine konuşlandırma planlarını endişe verici buluyor.

Rusya ve Çin devlet başkanları Pekin’de bir de ortak bir bildiri imzalandı ve bildiride bugüne kadar çok sık rastlanmayan ifadeler yer aldı.

Bildiride: “Uluslararası ilişkiler yeni bir döneme giriyor” deniyor. İki ülkenin birlikte büyük bir güç odağı olduğunun altı çiziliyor ve “ahlaki ilkelere ve sorumluluğa bağlı kalma ve çok kutupluluğu teşvik etmek ve adil bir dünya inşa etmek ve birlikte yeni bir tür uluslararası ilişkiler yaratmak niyeti” bu ifadeler bildiride yer alıyor.

Bildiride, ‘Rusya ile Çin arasındaki bu yeni tür ilişkiler, soğuk savaş dönemindeki ittifaklardan çok daha üstün’ ifadesi var.

Bildiride, “Amerika ve NATO’nun yeni saldırgan askeri ittifaklar kurduğu bunun özellikle Asya Pasifik bölgesinde barış ve istikrarı olumsuz etkilediği” ifade ediliyor. “Biz de gerekli askeri önlemleri bu nedenle alıyoruz.” deniyor.

Bir başka ifade renkli darbeler şu meşhur ‘Soros Darbeleri’ konusunda ortak bildiride: “Rusya ve Çin, dış güçlerin -evet böyle diyor- dış güçlerin egemen ülkelerin içişlerine ne bahaneyle olursa olsun müdahale etmesine karşı çıkmaktadır. Bu konuda her türlü işbirliğini artıracaktır.” deniyor. Ekonomik alandaki açıklamalar da bildiriyi takip etti ve dünya dolar baronlarını yerinden hoplatacak bir açıklama daha geldi. Putin ve Şi, ticaret yaparken ödemelerin Rus veya Çin para birimiyle yapılacağını ve bunun yaygınlaştırılacağını açıkladılar.

Bu arada Rus Petrol Şirketi Rosneft, Çin enerji şirketiyle yeni bir anlaşma daha yaptı. Rusya ile Çin arasında 100 milyon tonluk petrol sevkiyatı anlaşması imzalandı. Bu zirve Batı’ya karşı son zamanların en önemli gözde gösterilerinden biri!

Batı tarafından boykot edilen Pekin Olimpiyatları’na Rusya dışında Orta Asya Cumhuriyetleri, Cumhurbaşkanları, Kamboçya, Singapur, Mısır, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkeler; Polonya, Sırbistan, Arjantin, Pakistan Cumhurbaşkanları, Bosna Hersek, Güney Kore, Azerbaycan gibi ülkeler de en üst düzeyde temsilciyle katıldı.

Değinmeden geçemeyeceğim bu boykot aslında büyük bir ikiyüzlülüğün simgesi…

‘Pekin hükümetini, Uygur toplumuna zulmediyor’ diye boykot eden Amerika, ne yüzle zulüm lafını ağzına alabiliyor? Gülünç! Amerika ve bazı Avrupa ülkelerine Afrika’da, Afganistan’da, Irak’ta, Filistin’de, Libya’da, Suriye’de ve daha nice ülkede katlettikleri milyonlar hatırlatılmalı ve onlar da boykot edilmeli!

Artık dünya yeni bir ilişkiler ağına geçiyor ve bu yenileşme Türkiye için de fırsatlar içeriyor.

Efendim 20 Şubat’ta bitecek olimpiyatlara Türkiye’den katılan 7 sporcumuz var. 6’sı kayak, 1’i patende olmak üzere 7 sporcumuz Pekin’de.

Özlem Çakıroğlu, Berkin Usta, Fatih Arda İpçioğlu, Özlem Ceren Dursun, Ayşenur Duman, Yusuf Emre Fırat, Furkan Akar’a buradan başarılar diliyoruz.

Banu AVAR
04 Şubat 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz