#72- Hangi Medya?

0
712

“Hangi medya?” organına ne kadar güvenilir sorusu en çok karşılaştığım soru. Genellikle cevabım “hiçbiri” şeklinde. Hepsini izleyin, okuyun sonra kime ait olduklarını bulun ve sorgulayın!

Mesela geçenlerde “+90” adlı bir haber kanalı YouTube’da yayına geçti. Sloganı “Tarafsız Gündeme Bağlan!” ama baştan sona her haberi taraflı!

Bakalım kimmiş ‘+90’ın ortakları: Alman Deutsche Welle, İngiliz BBC, Fransız F24 ve Amerikan Voice Of Amerika Yani Amerika’nın Sesi! Bu ortaklardan nasıl bir tarafsız haber çıkar, sorgulamalısınız dediğim, işte işin bu tarafı!

+90 kanalı tanıtımında diyor ki: “Yargılamak için değil, önyargıyı ortadan kaldırmak için; fikrimizi değiştirmek için değil, farklı bakış açılarına alan yaratmak için yayın yapıyoruz.”
böyle diyorlar.

Oysa bugüne kadar izlediğimiz Deutsche Welle, BBC, Voice Of Amerika ve France 24 kendi istihbarat servislerinin istekleri doğrultusunda yayın yapan kanallardır. Aykırı hiçbir sese tahammülleri yoktur. Farklı görüşteki muhabirlerinin bile işlerine son vermişlerdir. Bırakın onu, bu kanallar ve bağlı oldukları devlet mekanizmaları, benim gibi başka bir ülkenin devlet televizyonundan bile adam attırmışlardır. Tabii burada ilginç olan Türkiye’yi yönetenlere sözlerini dinletebilmeleridir.

Şunu herkes anlamalı ki dünya medyası sahipli bir mecradır. Sahipleri istihbarat teşkilatlarıdır. Batı’ya ekonomik ve siyasi olarak bağlı Türkiye gibi ülkelerin medyaları da Batı medyasına, ajanslarına hatta sanat ve kültür ya da eğlence sanayine bağımlıdır. Dünya haberlerini üç büyük haber ajansından alıp tekrarlarız: Associated Press, Agence France-Presse ve Reuters.

14 medya grubu tüm haberleri oluşturur: Fox, Sony, Walt Disney, Time Warner bunlardan bazılarıdır.

Bunların hepsi NATO’nun propaganda bölümüyle koordineli çalışır ve altını kalın kalın çizelim dünya basını çok uluslu şirketlerin elindedir dolayısıyla küresel çetelere karşı olanların, sisteme karşı olanların haberleri bu medyalarda YER ALAMAZ!

Bitirirken, gösterdiğiniz ilgiye, verdiğiniz desteğe, ilettiğiniz sorulara çok teşekkür ediyorum. Her hafta yorum ve birkaç dakika bölümlerinde buluşmaya devam edeceğim. Sizinle buluşmamı sağlayan bir grup genç kardeşime ve eşime de teşekkür borçluyum.

Banu AVAR
26 Ocak 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz