#6 – Hangi Avrupa? – Sınırlar Arasında Belgeseli

0
515

Yıllar oldu “Hangi Avrupa” diyeli… Ses kaydını dinleyeceğiniz 17 Avrupa ülkesinden röportajları içeren “Hangi Avrupa” derlemesi tam 12 yıl önce Aralık’ta yapılmıştı. Her birinin kendi iç çelişkileri ve Türkiye’ye bakışlarını derlemiştik. Başta Özlem Bülbül olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarıma selam olsun.
Bu belgeselde insan hakları, demokrasi, ifade özgürlüğü bayraktarlığı yapan Avrupalı devletlerin iki yüzlülüğü açık seçik ortaya konmuştur. Bu ortaya koyuş tabi ki cezasız kalmadı. Tam da bu bölümün yayına girdiği günlerde İsveç başta olmak üzere bazı Avrupalı ülkeler İsrail ve Amerika Büyükelçilikleri Ankara’da Dışişlerimize başvurarak programımızın yayınına son verilmesini istediler ve AKP Hükümeti hiç tereddüt etmeden isteklerini yerine getirdi. Sınırlar Arasında yasaklandı ben de kapı önüne kondum.
Yabancı elçilerin müdahalesiyle yayınına son verilen bir program oldu Sınırlar Arasında. Ben de bu yasağı bir madalya gibi taşımaktayım.

Önceki İçerik#5 – Bayat Avrupa Şantajı
Sonraki İçerik#7 – İnsan Hakları Özel Bölümü
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz