1 Mart 2003’ten 9 Yıl Sonra! / Banu AVAR

0
1030
Amerika 2001’de istediği iktidarı koltuğa oturtmuştu.. Tüm Kuzey Afrika ülkelerinde ‘yeşil’ harekat’ın önderi olan ‘Adalet ve Kalkınma’ isimli bir parti kurulmuştu. Simge tüm ülkelerde ampul ya da lambaydı.
Her şey hazırdı.. Artık salyalarını akıtarak Irak’tan başlayıp, Ortadoğu’ya el konulacaktı…
Ve Ortadoğu’nun en güçlü ordusu, Türk ordusu Batının hedefi doğrultusunda kullanılacaktı.
25 Şubat 2003’de Meclis’e bir tezkere geldi. Başbakanlık tezkeresi. Tezkerenin adı şöyleydi:

  • “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve YABANCI SİLAHLI KUVVETLERİN TÜRKİYE’DE BULUNMASI İÇİN Hükümet’e yetki verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi”

Tezkere TBMM’de 250 oyla reddedildi. Anayasanın 96. Maddesi gereği salt çoğunluk sağlanamamış ve tezkere geçmemişti.
Amerikan yönetimi Türk topraklarını, hava sahasını, limanlarını Irak işgali için kullanamadı.. Irak’ta çamura saplandıkça öfkesini Türkiye’ye iletti. 4 Temmuz 2003’te Irak’ta Türk Askeri’nin başına çuval geçirdi!
Dönemin devlet başkanı George Bush “Karar Noktaları” adlı kitabında ‘tezkere’nin reddi konusunda ‘Hüsrana uğradık, yarı yolda bırakıldık!’ şeklinde açıklamalar yaptı. Dönemin Başbakanı Abdullah Gül, gazetecilere o dönemde ne çok çile çektiğini anlattı.
Batı pes etmeyecekti! Reddedilen tezkereden 9 yıl sonra 2012 yılı Şubat ayında Malatya’nın Kürecik köyüne Amerikan askerleri yerleştirildi. Haberi Amerikalı general Mark Hertling’den duyduk!
Bülent Esinoğlu, Arslan Bulut gibi gazeteciler konuyu duyurdu. Türk Milleti’nin ‘milli iradesini temsil eden’ tüm partiler sustu!
Milletin yüzde 90’ı vatan topraklarının ABD askerlerinin çizmeleri altında çiğnenmesine karşı olduğuna göre, siyasi parti söz ve icraatları, millet iradesinin karşısında mı?!

Önceki İçerikHızla Yaklaşan Pislik / Banu AVAR
Sonraki İçerik1 MART 2003 DEN 9 YIL SONRA, ABD ASKERLERİ MALATYA'DA!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz